Tartalomjegyzék
Felhívni bennünket ajánlatért: 20 másodperc (06 1 780-2760)[su_icon_text icon=”icon: clock-o” icon_size=”20″ class=”olvasasiido”]A cikk elolvasása: [est_time]
Felhívni bennünket ajánlatért: 20 másodperc (06 1 780-2760)[/su_icon_text]
Akinek egyszer is betörtek a lakásába, nem kell ecsetelni, hogy a biztonság milyen fontos dolog. A nyári szezon a betörők nagy időszaka, de nem nyugodhatunk meg a többi évszakban sem. A lakások esetében a betörő az ajtón hatol be, míg a házakat elsősorban az ablakon keresztül tudja betámadni. A betörők leginkább a földszinti ablakokat, a pinceablakokat, a tetőablakokat, a ledobónyílásokat, erkélyajtókat és erkélyablakokat használják ki. Ezért nem mindegy, hogy milyen ablakokkal látjuk el otthonunkat.
Többrétegű védelmi vonal
A bűnüldözés régóta tudja, hogy a betörő mindig a leggyengébb pontokat keresi a behatoláshoz, és az átlagos próbálkozások nem haladják meg az öt percet. Amennyiben sokkal több időt kell szánnia arra, hogy bejusson, inkább félbehagyja a próbálkozást, mert nagyon megnő a lebukás veszélye. Ezt az információt szerencsére a gyártók is tudják, s ezért ötletes megoldásokkal vértezik fel a termékeiket, hogy megóvjanak minket a nem kívánt látogatótól. Az a jó megoldás, ha többrétegű védelmi vonalat tudunk felállítani, s ezért az ablak minden részét el tudjuk látni biztonsági elemekkel.
Kezdjük a vasalattal
A betörők egyik technikája a felfeszítéses behatolás. Ezt nehezíti meg, vagy teszi lehetetlenné a betörésbiztos vasalat, amelyet minden ablakhoz be lehet építeni. Ablakvasalaton a teljes zárszerkezetet, az ablakpántot és a nyitószerkezetet értem. A biztonságos vasalat akár az egész ablakkeret mentén funkcionál, így csaknem falbontással felérő művelettel lehet kimozdítani a helyéről. A keretben kifeszítés elleni elemeket építenek be. A gombafejű csapok teljesen leszorítják a keretet.
Ha ilyen kerettel találkozik a betörő, még mindig megpróbálhatja az ablak zárszerkezetét megbontani. Itt léphet közbe a védelem újabb eleme, a blokkolási funkcióval ellátott kilincs. Ez megakadályozza, hogy a vasalatot kívülről manipulálják, ugyanakkor a lakókat az ablak nyitásában-csukásában semmi sem akadályozza meg. A biztonsági kilincs a kisgyerekes családokban is nagyon hasznos, mert megakadályozza azt, hogy a kíváncsi csemete kinyissa az ablakot, s azon átmásszon. Az ilyen több ponton automatikusan záródó kilincseket rejtett kivitelezéssel készítik el, s ez esztétikai szempontból sem lényegtelen. A biztonsághoz hozzájárulnak még az integrált szellőztetőrendszerek is, amelyek teljesen zárt ablak mellett is friss levegőt engednek be. Erre is érdemes figyelni, mert egy szellőzésre kitárt ablakon át könnyen besurranhat a betörő.
Az üveg, ami ellenáll
Persze, egy biztonságos vasalat még nem jelent garanciát arra, hogy a rossz szándékkal érkező ne próbálkozzon tovább, hiszen ott van a legnagyobb felület, az ablak üvege. Amennyiben a szokásos üvegezéssel van ellátva, a betörő hamar felismeri, hogy annak kivágásával, vagy óvatos betörésével bejuthat a lakásba. Szerencsére az üvegipar sem hagyta válasz nélkül ezt, így egy újabb védelmi vonalat húzhatunk otthonunk és a tolvaj közé. A védelmet behatolásgátló biztonsági üveg és a biztonsági fólia teremti meg.
Manapság már olyan üvegeket tudnak gyártani, amely nem hogy egy kődobással, de még egy méretes robbantással sem törhetőek elemeire. Egy házat persze nem kell a D-osztályba sorolt, robbanásbiztos üveggel ellátni, elegendő egy B-osztályú betörésgátló üveg is. Ezt úgy tesztelik, hogy egy 2 kg tömegű baltával ütik meg az üveget, és ezt annyiszor teszik meg, amellyel egy 40 x 40 cm-es nyílást ki tudnak ütni. Az ütések száma határozza meg, hogy bekerülhet-e a B-osztályozásba a termék. Azt hiszem, nem kell bizonygatni, hogy egy ilyen besorolásba került üveg az ablakunkban nagyon megnyugtató lehet.
És ez minden! Tovább növelhetjük a védelmet biztonsági fólia alkalmazásával. Ezt a fóliát poliészter filmrétegek alkotják, amely a teljes ablakfelületet erősíti. Azért fékezi a betörő behatolását, lassítja a bejutását, mert az üveg a széttörése után sem esik szét, hanem egészben marad, így nem lehet rajta áthatolni. Nem lehet átdobni kővel vagy más súlyos tárggyal sem. A fóliát persze megpróbálhatja átszakítani a betörő, de az meg ugyanolyan munkaigényes, mintha egy rácsot fűrészelne át. Nem éri meg a fáradságot. A fóliát még riasztóvezetékkel is elláthatjuk, amely széttöréskor bejelez. A fóliák alkalmazása nem fogja, vagy szűri meg a fényeket, csupán a mechanikai erősítésért felelős.
Egyéb védelmi vonalak
Akinek a fenti megoldások mindig nem elegendőek, azok kombinálhatják a hagyományosabbnak mondott praktikákkal a nyílászárók védelmét. Kaphatóak biztonsági zárakkal ellátott zsalugáterek, zsalúziák és redőnyök is. Ezek több kitolódó, aktív biztonsági csappal és kiemelés ellen védő biztonsági horoggal vannak ellátva, így a behatolást ugyancsak megnehezítik. Ezeket a termékeket akár elektromos rendszerrel is elláthatjuk és távolról is működtethetjük.
Családi házak vagy földszinti lakások ablakait célszerű rácsokkal is ellátni. Sajnos a rácsok egy kicsit minket is fogva tartanak, nem túl esztétikus egy ilyen ablakon át nézni a külvilágot, de a biztonság érdekében muszáj kompromisszumot kötnünk. Ha már berácsozzuk az ablakunkat, az olyan erős legyen, hogy a szokásos eszközökkel ne lehessen meghajlítani, széthúzni és az egyes rudakat egymástól elválasztani, a kapcsolatok pedig hegesztéssel készüljenek el. A fémrudak átmérője minimum 10 milliméter legyen. A rácsokat a falazatba a kerethez hegesztett csapokkal rögzítsük.
Ha minden elemében felvértezzük az ablakainkat, minimálisra csökkenthetjük annak a veszélyét, hogy azon keresztül nem várt látogató érkezik.